Sayfalar

25 Ağustos 2010 Çarşamba

Bisikletin Çözülemeyen Dengesi

Genellikle herkes bilir bisiklete binmeyi, denge kurmayı bir kere öğrendikten sonra gerisi bizim kontrolümüzden çıkar ve yıllar boyu binmesek bile tekrardan sürmemiz hiç zor olmaz. Fakat bisiklette yıllardır çözülemeyen bir denge var. Dururken dengeyi koruyamadığı halde belirli bir hıza ulaştıktan sonra sağa sola yatmadan dengeyi nasıl sağlıyor? Ntv Bilim dergisinin ağustos sayısında bu konuya değiniyor ve 1860'larda bisikletin icadından beri çeşitli bilimsel çalışmalar, matematiksel modellemelere rağmen çözülemeyen bir konu olduğunu söylüyor.


Bisikletin denge mekanizması nasıl?
Bisiklette ellerimizi kullanmadan da sürüşü sağlayabiliyoruz, bu durum dengenin şartının el ile direksiyonu kontrol olduğunu çürütüyor. Yani bisiklet "kendiliğinden kararlı".
Bisikletin ilginç bir yönüde doğada tanımlanan canlı türlerinden hiçbirine benzetilememiş olması, helikopter ve uçak gibi çok üstün teknolojik araçlar bile doğadan esinlenerek yapılmış ancak bisiklet için bu söz konusu değil.


Bisiklet için bir diğer farlılık denge kavramına yüklediği anlam, denge denilince akla bir yerde sabit duran hiç kıpırdamayan, düşmeyen cisimler gelir ancak bisiklet bu dengeyi hareket halinde sağlarken hareketsiz iken sağlayamıyor. Duruken dengesiz hareket ederken dengeli bir araç olabileceğini düşünmek ve tasarlamak bunu ilk yapan kişi için takdir edilmesi gereken farklı bir durum.


Peki önemli bir soru, Üreticiler bisikleti nasıl tasarlayıp üretiyorlar?
Cevabı Dr. Schwab isimli araştırmacı veriyor. Üreticiler tasarımlarını deneysel olarak düzeltip iyileştiriyorlar.


Garip ve ilginç...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...