Sayfalar

16 Mayıs 2011 Pazartesi

ifttt.com : İnterneti sizin yerinize takip etsin, size SMS atsın.

Birkaç ay önce ilk olarak Erhan Erdoğan'ın yazısından öğrendiğim ifttt.com servisi daha birkaç aylık yeni bir site. İnternetle ve özellikle sosyal ağlarla uğraşan insanların işlerini kolaylaştırmayı hedefleyen site kullanım kolaylığı ve tasarımı ile ilgi çekiyor. Başlıkta yazdığımız gibi yapabileceği işler sms ile sınırlı değil.

Önceden sizin planladığınız görevlere göre hareket ediyor, birçok görev çeşidi var. Hava durumundan Twitter'a, RSS takibinden mail göndermeye, borsadan flickr'a onlarca çeşit görevlendirme yapabileceğiniz yol var. Birbirine bağlayabiliyorsunuz. Zaten sitenin isminin açılımıda bu şekilde,"if then than that", böyle olursa şöyle yap gibi tabir edilebilir.


ifttt.com kullanıcı sayfası


Ben şimdilik az kullanıyorum ama biraz kurcalayınca işime yarayacağı kesin. Birkaç sayfada ifttt ile ilgili yazıları okuduğumda sms özelliği olmadığını söylüyorlardı ancak denediğimde çalışıyor, yeni gelmiş olabilir. Mesela kendi twitter'ıma tweet girince bana sms atmasını söylediğimde girdiğim tweet'i bana gönderdi. Aynı şekilde eğer hava Ankara'da bulutlu olursa sms gönder dedim, onu da gönderdi, şimdi onu yağmur'a çevireceğim çünkü bu günlerde hava çok belirsiz.

Belirli bir tarihde de mail veya sms atabiliyor ancak bunun için google takvim'i kullanma taraftarıyım, o bu konuda daha kullanışlı.

Sonuç olarak servis, herkes tarafından düşünülen ve istenilen bir ürün olması açısından hayal gücünüze bağlı olarak çok işe yarayabilecek bir servis ve tasarımdaki sadelik insanı ürkütmeden işlerini hızlıca yapmaya teşvik ediyor. Daha fazla kullanım ayrıntısı için 1, 2, 3, 4 yazılarını inceleyebilirsiniz.

Servis şimdilik davetiye ile çalışıyor, ben ilk görüp davetiye istediğimde hemen göndermişlerdi ancak şimdi geç geliyor herhalde beklemek istemeyen hemen davetiye isteyen olur ise, yorum yazan ilk 9 kişiye ifttt.com davetiyesi gönderebiliri(artık herkes girebiliyor). Yaptığınız farklı ve faydalı görevlendirmeler olur ise paylaşırsanız güzel olur.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...