Sayfalar

6 Temmuz 2011 Çarşamba

Teknogirişim 2012

Teknogirişim ismi artık alanında ilgili birçok genç girişimci tarafından bilinir hale geldi. Sanayi Bakanlığı Teknogirişim birimi 2009 ve 2010 mezunlarını verdi, şimdi Teknogirişim 2011 kazananlarla uğraşıyorlar. Emekleri gerçekten takdire şayan, diğer ülkelerde sadece fikre 100bin lira gibi bir sermaye veren ve yeni mezun olma şansı koşan bir fırsat var mıdır bilmiyorum ama bence özellikle gençlere vermesi açısından çok büyük bir fırsat ve gerçekten büyük bir miktar.


Kanunlara göre Teknogirişim Sermaye Desteği 2023'e kadar verilmesi planlanıyor. Yanlış bilmiyor isem 5746 numaralı kanun ile veriyorlar. Burada parantez içinde belirtmek gerekir ki 5746'ya tabii olan firmalar teşvik kazandıkları ürün için KDV'den muaf olurken, çalışan Ar-Ge personeli için sigorta ödemelerinde yüzde 50 indirim sağlıyor ki bu yeni başlangıç yapanlar için güzel bir indirim. Ayrıca en son çıkan mini torba yasasında şirket sahibi isterse Bağkur'lu olmak yerine SSK'lı olabiliyor ve yüzde 50 indirim SSK ödemesi için geçerli olduğundan kendisi içinde indirimden faydalanabiliyor.

2011 dahil 1742 kişi destek almak için başvururken 452 kişi desteği almaya hak kazanmış. Teknogirişim 2012 de bu sayıya 500 kişi daha eklenecek. Kendini tecrübeleri ile geliştiren Teknogirişim birimi her yıl yeni güzellikler ekleyerek devam ediyor ve 2012 dahil güzel düşünceleri var. Ayrıca Teknogirişim'den mezun olan firmaları yalnız koymayıp, 1 yıllık süreç bittikten sonra da yardımcı olmayı düşünüyorlar. Bu konu hakkında çalışmaları var ancak devlet içindeki bürokrasi ile uğraşmakta onlar için kolay değil. İsteklerini gerçekleştirebilirlerse Teknogirişim Sermaye Desteği hakkı kazanan firmalara, sürecin devamında Patent Desteği, Yatırım Desteği ve Pazarlama Desteği sağlamayı hedefliyorlar. Bunun yanında ihracata uygun olan ürünlerin ihracatını kolaylaştıracak güzellikler düşünüyorlar ancak bunların hepsi zamanla oturacak konular. Teknogirişim hakkında birkaç bilgi daha gireceğiz ileriki yazılarda, şimdilik bu kadar...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...