Sayfalar

9 Eylül 2011 Cuma

Devletlerin Yakın Zamanda Yöneleceği 5 Yükselen Teknoloji

Teknoloji o kadar güzel bir şekilde hayatımıza giriyor ki ne olduğunu nasıl olduğunu anlayamıyoruz. Bazen elimizdeki telefonun içinde farkında dahi olamayacağımız o kadar güzel işlevler kullanıyoruz ki, o sistemin nasıl çalıştığını bilsek hayran kalırız. Son kullanıcı olarak faydalı kullandığımız takdirde çok işimize yarayacak teknolojik imkanlarımız var. Bunlardan yıldızı parlayan ve parlamakta olan birkaçını Govtech sitesi 5 madde halinde yazmış, bende makalenin ana başlıklarını ve çok kısa özetini yazıyorum. Okumak isteyen yazının orjinalini okuyabilir, her bir konu ilgi çekici ve ayrıntılı araştırma isteyen konular olduğu için devamını size bırakıyorum.

Devletlerin Yakın Zamanda Yöneleceği 5 Yükselen Teknoloji:

1. Hareket Kontrolü (Motion Kontrol)
Adından da anlaşılacağı üzere hareket kontrolü, mekanik veya elektronik birçok şeyi kapsıyor. Ancak bu işte de ileri seviyeler var tabii ki, sadece motor kontrolü olayından çıktı çünkü işler ileri seviyeye doğru ilerlemekte. Buna bir örnek olarak irobot.com.tr adresindeki cihaz verilebilir, benzerini LG de yapmış galiba. Yazının içerisinde ise Nintendo Wii örneği verilmiş ki, o da işin başka yanı ve geliştirilerek devam etmekte.

2. Balon Radyo (Balloon Radio)
Bunu bende ilk defa duydum bu yazı sayesinde, ama basit mantıkla düşününce düşünülmeyecek birşey değil ve geleceği var gibi gözüküyor. Özellikle felaket ve savaş sırası ve sonrasında iletişim için kullanılacak bir platform, çalışmaya hazır hale gelmesi 15-20 dakika alıyor ve dakikada 1000 feet yükselebiliyor. Bu da demek oluyor ki, acil durumlarda diğer teknolojilere göre çok kısa bir sürede balon radyonun kapasitesine göre çeşitli frekans bantları kullanılarak iletişim devam ettirilebilecek. Ayrıca zorlu araziler ve geniş alanlar için çok elverişli olacağı söyleniyor.

3. Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) 
Bilgisayarlar ve özellikle cep telefonlarında sık kullanılıyor artık. Daha iyi anlamak için video izlemek daha faydalı olacaktır, aşağıya örnek küçük bir video koydum iphone ile yapılmış. Daha fazla video için vimeo'dan izleyebilirsiniz.


Yazıda Robocop örneği verilmiş ki, aslında izleyenler bu teknolojiyi yıllar önceden biliyor zaten :). Bu konu için en ayrıntılı bilgi google amcada, Augmented Reality.

4. Akıllı Sokaklar (Intelligent Streetlights)
Bu teknolojinin iki türlü faydası benim dikkatimi çekiyor, birincisi wireless gibi teknolojileri ortak kullanarak enerji tasarrufu sağlamak, ikincisi aydınlatmadan güvenliğe, acil iletişimden reklama kadar kullanılır sokaklar olması. Bir iki örneği yapılmış galiba.

5. İnsansız Hava Aracı
Lafı çok uzatmaya gerek yok, neredeyse bütün teknolojiler gibi bu teknolojide savaş kaynaklı bir teknoloji, zaten hakkında onlarca şey okumuşsunuzdur. Zaten bütün devletler bu teknoloji üzerinde geliştirme yapmaya çalışıyordur. Türkiye'ninde terör belası nedeniyle gündeminde zaten.
Askeri kullanımının yanı sıra sivil hayatta da güzel kullanımı olacağa benziyor, kargo hizmetlerinin yanı sıra belki de en önemlisi organ nakli için kullanılabilecek, hızlı ve güvenli olması nedeniyle çok sık tercih edilecek bir teknoloji olacak gibi.

Not: Bu yazıyı Coşkun Taşdemir'in  Friendfeed'e eklemesi sayesinde gördüm, faydalı olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim. Gömülü sistemler üzerine çalışan Coşkun Taşdemir'i takip etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Friendfeed' de yine Coşkun hocanın öncelik ettiği Elektronik Mühendisleri grubu var, takip ederseniz güzel paylaşımlar oluyor.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...