Sayfalar

5 Ekim 2011 Çarşamba

Her Bilgisayara Aynı Statik IP yi Dağıtmak ( Airties Air5340)

Bizim internet bağlantımızın türü nedeniyle Statik IP ile bağlanabiliyoruz sadece. Bir kablo geliyor, sadece onu kullanabiliyoruz bağlantı olarak. Bu durumda beraberinde sorunları getiriyor, ADSL olmadığı için modem bunu giriş olarak almıyor, ethernet kablosunu giriş olarak vermek gerekiyor ve bu IP ile 4-5 bilgisayar internete bağlanmamız gerekiyor. Bu sorunu çözmek için Airties 5340 (modem + router) almıştık ancak otomatik olarak dinamik ip ye ayarlı oldukları için kurması biraz zor oldu.

Airties'ın müşteri servisini aradım 25-30 dakikalık iki veya üç görüşmede sorunumu çözemediler, biz bu sorunu mühendislerimize aktaralım onlar çözüm için sizi arayacaklar dediler, 3 gün sonra bir telefon geldi Fatih Bey sizin sorununuzu çözemedik denemelerimize rağmen olmadı dediler. Kendi ürettikleri ürünü kullanmayı mı bilmiyorlar, yoksa 3-5 kez anlatmama rağmen durumu mu anlayamıyorlar anlamıyorum ama garibime gitti durum. Bende izlediğim yöntemi resimli olarak anlatmak istedim, çok kişiye hitap etmez ama sorunu olana çözüm olur umarım.


Airties 5340 modemimize ethernet kablosu ile bağlanıyoruz, arayüze giriyoruz (ayrıntıları geçiyorum).
Soldaki menüden LAN ve ardından vLAN yapılandırmayı seçiyoruz, açılan sayfada Sw 0 - Port 4 ü sola kaydırıp kaydet diyoruz.

Devamında yine soldaki menüden İnternet'i ve ardından Gelişmişi tıklıyoruz açılan sayfada bağlantı tipini DSL yerine Ethernet ile değiştirip kaydet diyoruz. Bu aşamadan sonra modem kendine reset atıyor biraz beklemede kalıyoruz.

Modemimiz açılıp tekrar arayüze girdikten sonra yine internet sekmesinden İnternet ayarlarını tıkladıkdan sonra düzenle diyoruz.
Açılan sayfada resimdeki menüye tıklayarak Static seçeneğini seçiyoruz. Finale çok az kaldı :)

Statik seçeneğini seçtikten sonra bilgilerimizi girebileceğimiz alan nihayet karşımızda, buraya internet sağlayıcımız tarafından bize verilen bilgileri eksiksiz giriyoruz. Karaladığım alanları girmek yeterli, sağ tarafa dokunmaya gerek yok. Kaydediyoruz bilgilerimizi ve arayüzün anasayfasına geliyoruz.

Resimde gözüktüğü gibi İnternet IP adresi kısmı(kırmızı oluyor) bize verilen IP ile aynı ise sorun yok demektir. Artık modeminizle rahat bir şekilde internete bağlanabilir, istediğiniz kadar bilgisayarda paylaşabilirsiniz.
Unutmadan: Gelen ethernet kablosunu 4 numaralı porta (WAN) takacaksınız. Kolay Gelsin.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...