Sayfalar

6 Aralık 2011 Salı

Fonksiyon Grafiklerinin Çizimi Google'a Emanet


Sadece bir arama motoru olmadığını bize gözle görülür şekilde gösteren google'dan yeni bir özellik daha...

Matematikle, mühendislikle uğraşanlar için güzel ve hızlı sonuca götüren bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Bazen bazı grafiklerin kafamızda şekillenmesi gerekir, yeri gelir insan x karenin bile grafiğini unutuverir. Bir iki adımla çözebileceğimiz bu yol bile google ile çok daha kolay hale gelmiş.
Bazen de karmaşık fonksiyonların sadece grafikte nasıl göründüğünü bilmek gerekir, oturur çizme işiyle uğraşırsın, ya da matlab da plot edilir.

Google bunu, yine kendine yakışır bir sadelikte kullanıcılara sunmuş.

Birkaç arama örneği verirsek:

(sqrt(cos(x))cos(200 x)+sqrt(abs(x))-0.7)(4-x*x)^0.01, sqrt(9-x^2), -sqrt(9-x^2) araması için verdiği grafik aşağıdaki gibi oluyor.Yukarıda görüldüğü gibi farklı fonksiyonların grafiklerini aralarına virgül koyarak farklı renkte çizdirebiliyorsunuz.
Bir örnekde aşağıdaki fonsiyon için verilmiş google tarafından.
x/2, (x/2)^2, ln(x), cos(pi*x/5)

Şimdi meseleye farklı bir yönden bakarsak, bu özellik zaten mevcut olan bir sitede var. WolframAlpha sitesini interneti takip edenler biliyordur zaten. Zamanında Google'a rakip olarak çok haberi çıkmıştı ancak farklı dallarda oldukları sonradan farkedildi. Yukarıdaki 2. grafik için bu sitede arama yaptırdığımızda grafik ile birlikte birçok sonuç veriyor. İlgilisine çok daha faydalı bir site elbette, ancak alışılagelmişlik ve kullanım kolaylığı açısından birçok kişinin Google'ı tercih edeceği düşüncesindeyim. Her ihtiyacım için farklı farklı sitelere gitmeyi değil, her ihtiyacımı karşılayacak bir site olması kullanıcı olarak elbette benim için daha iyi.

Ve özetle Google'ı seviyoruz... Sadece bir arama motoru olmadığını bilenler daha da çok seviyor...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...