Sayfalar

26 Aralık 2011 Pazartesi

Gümrükten Mal Çekmek İçin Küçük İpuçları

Yurtdışından sipariş ettiğiniz bir ürünü, eğer fiyatıda yüksek ise, gümrükten mal geçirmek o kadar kolay olmuyor. Yeni düzenleme ile 75 Euro'nun üzerindeki ürünler gümrüğe takılıyor ve size hiç bilmediğiniz bir dünyada bir sürü uğraşın yanısıra maddi kayıp yaşatıyor. Küçük bir şirketseniz veya araştırmak için ya da sadece satın alıp kullanmak için Türkiye'ye göre ucuz olan ya da bulamadığınız bir ürünü getirtmek bazen astarı yüzünden pahalı dedirtiyor.

Özellikle AR-GE yapan küçük firmalar için sıkıntılı durumlar oluşabiliyor. Ordino ücreti, vergiler, vs.. bir sürü masraf çıkarttırmasının yanı sıra gümrükte takılıp kalması. Gümrük memurları içeriği hakkında bilgi sahibi olmadıkları ürünlerin gümrük işlemlerine tabii olmasını istiyorlar.

Aşağıda bazı tecrübeleri toparladım ve yazmaya çalıştım. Eksik tarafları veya sizin işleminize göre farklılık gösteren tarafları elbette vardır, sadece bilgilendirme amaçlı bir yazıdır.

  • İthal edeceğiniz ürünün tutarı az ise tavsiye edilen şirket üzerinden değil şahıs üzerinden gönderi yapılması bu sayede birçok resmi işlemden kurtulmuş olabiliyorsunuz. Vergi ve müşşavirlik ücretlerini de şirkete göre azaltıyor.

  • Ürün 75 Euro'nun altında ancak gelen faturaya kargo ücreti eklenerek 75 i geçti ise gümrüktekilere bağlı olarak rica ederek alma imkanı olabiliyor.

  • EMS, Airmail, USPS ile gönderilen malzemeler PTT'den çekildiği için özel kargo şirketlerine göre çok daha hesaplı oluyormuş. PTT'den çekilebilen diğer kargolarda, muhattap PTT olduğu için diğerlerine oranla daha ucuz oluyor. Zaman açısından sıkıntınız yoksa birçok kişi tarafından tavsiye ediliyor. Bunların PTT'den çekilebilme nedeni Türkiye'de şubelerinin bulunmaması, başka örneklerde vardır mutlaka. Ucuz olma nedenide PTT'de ödenen ardiye ücretinin ordino ücretine oranla ucuz olması.

  • PTT yolunu tercih ettiyseniz gümrükteki gibi oradan oraya koşturma, belge takip etme yerine PTT'de tek bir müdürlükten işlerinizi halledebilmektesiniz.


  • Gönderici adrese teslim gönderdiğini düşünerek, ATR belgesi olmadan (Avrupa için geçerli) zarf/paket gönderirse, gönnderi ücretini ödemiş olsanız bile yeniden ödemek zorunda bırakılabiliyorsunuz.

  • Firmanıza gelen ürün için, gümrükten mal çekerken gümrük müşaviri olmadan ürün çekmek istiyorsanız, Firma yetkilisi olarak gümrükten bir yetki belgesi çıkartarak işlem yapabiliyorsunuz. Ama gümrük müşavirine vererek aynı masrafa denkgeldiğini söyleyenlerde var, bilginize.

Tekrar hatırlatmak gerekirse 75 Euro'nun üzerindeki alımlar gümrüğe takılıyor.

Ayrıca konuyla alakasız ama yurtdışından ürün getirtmek, gümrükten mal çekmek ingilizcenin ne kadar gerekli olduğu hakkında bir derste verir nitelikte.

Konu hakkında ufakta olsa deneyimleriniz var ise yorum olarak yazıya ekleyebilirsiniz. Sorusu olan varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Herkese kolay gelsin.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...