Sayfalar

15 Aralık 2011 Perşembe

İnsansız Kara Aracı Çalışma Mantığı [Google Sunar]

İnsansız sistemlerde günümüzde popüler olan insansız hava araçları iken bunun birde kara yanı olduğu gözardı ediliyor. Trafik gibi başlı başına karmaşık bir sistemdeki dış etkiler eklendiği takdirde insansız kara araçlarının kontrolünün zor bir konu olduğu ortada.

Google'ın insansız kara aracı
Google bu sistemi trafiğe açık alanlarda denediğini ve başarıya ulaştığını geçen sene açıklamıştı.

Gizli olarak yürüttükleri bu işlemi, trafikte görenlerden tepki çekmesin ve belli olmasın diye koltuğuna bir kişi oturtarak yaptılar.

Trafik kazası yapmadığı söyleniyor, ne kadar doğru bilinmez ama tek kazasının kırmızı ışıkta beklerken arkadaki aracın çarpması olarak bildirmişler.

Videoları izlenirse önüne aniden çıkan yayalar, arabalar karşısında verdiği tepkiler takdire şayan. Normal bir sürücü ne yapması gerekiyorsa onları yapıyor.

İnsansız kara araçlarının çalışma mantığı -birde trafikte çalışacak ise- çok kompleks. Ama basite indirgeyip başlangıç seviyesinde anlatmaya çalışırsak sistemler hakkında biraz fikir edinebiliriz.

Uzaktan kontrollü araçlarda insansız kara aracı olarak geçebilir ancak bu araçlarda kablosuz kumanda ile kontrol yerine GPS ile kontrol var. İşin zor tarafı burada başlıyor zaten. Kablosuz kumanda ile kontrol tam olarak insansız sayılmıyor, sonuçta kumandada insan var. Üzerinde konuştuğumuz tip araçlara verilen bir koordinat yeterli oluyor. Haritalar, yol güzergahları, vb. veriler ile harmanlayıp sonuca ulaşıyor. Aradaki farkı bilmek gerekiyor.

Yandaki fotoğrafa kısa bir göz atarsak aracın ana bileşenleri:

  • GPS
  • Lazer Sensör
  • Radarlar
  • Teker Enkoderi

olarak özetleyebiliriz.

Navigasyon kullananlar GPS teknolojisindeki başarıyı çok rahat gözlemleyebilirler. Neredeyse nokta atışı yapıyor ve karmakarışık kavşaklarda bile başarılı bir şekilde yönlendirme yapıyor. Tabii bağlandığı uyduların sayısı da bu konum belirleme için önemli.

Radarlar hız ölçümleri ve konumlandırmada kullanılıyor. Ön ve arkada bulunması aracın birden çok noktadan geri besleme alarak kendini kalibre etmesini sağlıyor.

Teker enkoderlerininde faydası büyük. Teker patinaj çekiyor mu? Verilen güce yönelik hareket ediyor mu? Dakikada kaç devir dönüyor(rpm)? Bu sorular için geribesleme noktası bu encoderler oluyor. Bunlardan alınan veriler ile daha sağlıklı bir konumlandırma ve yönlendirme yapılabiliyor.

Bu araçta kullanılan lazer sensör çok kapasiteli bir sensör. Proje yöneticilerinin açıklamalarına göre navigasyon sistemi bu sensör üzerine inşa edilmiş. İsmi HDL-64E olan bu lazer sensör ile 360 derece dönebilmesi sayesinde 3D modelleme yapılabiliyor. Saniyede 15 kare ve içinden milyonlarca veri noktası alabiliyor. Ortalama 150 metre civarı veri sağlıyor. Aşağıda bu sensör sayesinde insansız kara aracının ortamı nasıl gördüğünü görebilirsiniz.

Verilen bilgilerin yanında aracın içine konulabilecek sistemler elbette daha fazla. Manyetik pusulasından kırmızı-yeşil ışıkları algılayacak kameralara kadar binbir çeşit sistem entegre edilebilir, edilmiştirde.

Ve en önemlisi bunları yorumlayacak milyonlarca satırdan oluşan kodlar. En zoru da bu değil mi? :)

Konuyu farklı bir yere çeker isek;
Projenin yöneticilerinden Sebastian Thrun'ın TED videosu burada[Türkçe Altyazı Var]:


İzlemediyseniz özet geçecek olursak, projenin insanlık için yapıldığı trafik kazalarını bitirmeye yönelik olduğu, kazayı makinelerin değil insanların yaptığı ve hatta bu sistem oturur ise şeritlerin genişlikleri azaltılarak trafik sıkışıklığı önlenebileceğinden bahsedilmekte.

Başlangıçta verdiğimiz Google açıklaması da zaten aynı kişi tarafından yazılmış olup, özetle sevgi-barış-kardeşlik-bilim teması üzerinde. Sadede gelirsek, bu yönleri elbette var bu teknolojinin, çok da güzel faydaları olacaktır buna da eminim ama bu teknolojinin en verimli kullanılacağı yer savaş teknolojileridir. 

Savunma sanayiinin bu konu üzerinde çok daha ileri çalışmaları olduğunu ve gizli projeler ile çok fantastik projeler ürettiklerini düşünmekteyim. Bizlerinde biran önce bu tür sistemlerde kendimiz geliştirip yerimizi almamız lazım. Küçükte olsa çalışmalar yapılabilmeli ve edinilen Know-how birleştirilerek güzel projeler ortaya çıkarılmalıdır. Sonuçta günümüzde kullanılan en popüler teknolojik cihazların temeli 2. Dünya Savaşına dayanır.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...