Sayfalar

17 Ocak 2012 Salı

Elektronik Mühendisliği Öğrencilerine Tavsiyeler - 1

Elektronik mühendisliği okuyanlar, okurken ne yapacağını şaşkın bir şekilde okurlar genelde. Çoğu kişi aldığı derslerden şikayet eder, ne işe yaradığını bilememekten yakınır. Aşağıda aldığım bir kaç notu paylaşmak istedim, devamı gelecek şimdilik az da olsa aklıma geldikçe yazmaya çalışacağım. Mail ile gelen sorular ve karşılaştığım sorulara bir nebze cevap olabilir.


Bölümde Aldığım Dersler Ne İşe Yarıyor?

Aldığınız derslerin ne şekilde işinize yarayacağı çalışacağınız alana göre değişiyor. Örnek verecek olursak:
Eğer siz radar sistemleri üzerine çalışmak istiyorsanız. Lineer Sistem Analizi(Signal and Systems) , Sayısal sinyal işleme, Olasılık ve Stokastik Süreçler, Bilgisayar Programlama, Matematik, Haberleşme, Elektromanyetik, Mikrodalga dersleri sizin temelinizi oluşturacak dersler oluyor.

Eğer mekanik ile içli dışlı olup robot teknolojileri üzerine eğilecekseniz Kontrol derslerinin hepsi ayrı bir temel olurken, kendinizin öğrenebileceği ancak dersi de bulunan PIC programlama yani Mikroişlemciler de kesinlikle gerekiyor.

Ders konusunda iki örneği ele aldık sadece, yukarıda yazdığımız derslere ek olacak derslerde var elbette, unuttuğumuz gözden kaçan ya da bilmediğimiz konular olabilir. Siz kendi hedefinizi belirlerken, hangi şirkette çaışmak istiyorsanız, ne üstüne çalışmak istiyorsanız, bunları seçimini yaparken iş ilanlarına şimdiden bakmanız faydanıza olacaktır. Çünkü birçok ilanda hangi konuları istediğini yazıyor zaten. O ilanlardaki ana başlıkları inceleyip ders içeriklerinizle karşılaştırınca benzerliği göreceksiniz. Hangi alana yönelecekseniz derslerin size faydasını bu karşılaştırma ile görebilirsiniz.

Bütün dersleri alırken farkına varılmıyor ancak dolaylı dahi olsa bir altyapı oluşturuyor.

Laboratuar Derslerine Aktif Katılım Ne Kadar Önemli?

Bu dersler deneyiyle, raporuyla öğrenciyi en çok uğraştıran dersler belki ama pratik olarak en çok şey kazandıran dersler. Devreyi eline alıp incelemek çok şey kazandırdığı gibi birde kendin bir devre yaparsan çok aşama katedersin. Baskı devre yapmak, devreye göre eleman seçimi, alınan elemanların devreye yerleştirilmesi size kitaplarda okuya okuya edinemeyeceğiniz tecrübeleri verir.

Ayrıca laboratuardaki aletleri başka yerde bulmanız çok zor, osiloskobun kullanımı, Function Generator kullanımı gibi konularda el alışkanlığınızın olması gerekiyor, buda deneylerle sağlanır. Bunları kullanarak elektroniğin temellerini anlayabilirsiniz. AC-DC nedir, düz ne alternatif ne? Alternatif akımı ölçebilir miyim? Bunu ölçerken ucuna bir kapasitör takarsam ne olur? DC gerçekten düz akım mı yoksa birşeylerin ortalamasını mı alıyor? En önemli soru da her gördüğünüz, kullandığınız aletin ve sistemin çalışma prensibi nedir? Bunların size katacağı değer çok büyük.

Laboratuar dersleri ile de yetinmemek gerekiyor, hobi elektronik kitapları veya internetten araştırabileceğiniz çok basit devreler var. Yaparken zevk alacağınıza emin olabilirsiniz. Önceden Bilim Teknik dergisinin arka sayfalarında böyle güzel ve basit devre önerileri olurdu, şimdi takip edemiyorum ama gözüme çarpmadığına göre kaldırdılar herhalde. Ama onun yerine internette çok güzel ve kolay projeler bulup harfi harfiyen uygulayabilirsiniz, okumak ile uygulamanın farkını o zaman göreceksiniz.

Türkçe Kaynak Bulmakta Zorlanıyorum

Bunun maalesef çözümü çok yok. Sınırlı kaynaklar mevcut ve eski konulara yönelik kaynaklar var. Bu konu hakkında en güzel ve akıcı anlatımı ingilizce kitaplarda bulursunuz. Her yerde söyleniyor benim söylememe gerek var mı bilmiyorum ama ingilizce sandığınızdan daha da hayati bir yer ediniyor.

Elektronik hakkında Türkçe kaynak istiyor iseniz 3 önerim var:
1. Milli Eğitim'in meslek liselerine verdiği dersler. Liseli demeyin, birçoğunun elektronik bilgisi sizden çok çok yüksek! Anlaşılır bir şekilde anlatılmış güzel pdf dökümanları var. Burayı tıklayarak, bölüm seçimi ile birçok kaynağa ulaşabilirsiniz. Bunlar temel seviyede çok güzel anlatıyor.
2. YÖK'ün tez bankası, buradada yazılmış ve YÖK'e gönderilmiş tezleri görebiliyorsunuz. Sadece tez hazırlarken değil, derslere çalışırken de kullanabileceğiniz bir kaynak. Üyelik istiyor ancak isteyen üye olabiliyor sorun yok. İndirilmesine izin olan tezleri oradan görebilirsiniz. Burayı tıklayarak ulaşın.
3. TUBİTAK'ın Ulusal Veri Tabanı ile kategori ve anahtar kelimeler seçerek arama yapabiliyorsunuz. Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kaynağa ulaşabilirsiniz.

Bunlar benim aklıma gelenler, eminim çok daha fazla vardır ama ingilizce kaynaklar için sınır yok. Kaynak bulma konusunu ileriki yazılarda yazabiliriz. Eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Ana başlıkları ile aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Staj meselesi, yazılımcı olmak, devlet kadroları, kpss-kpds-ales sınavlarının önemi, network oluşturmanın faydaları konularında ileride yazacaklarım olacak. Sorularınız varsa yazacağımız yazıya ekleyebiliriz.

Ayrıca bu konu hakkında başka tavsiyere ulaşmak için tavsiye edeceğim iki yazı var: Elektrik Mühendisliği öğrencilerine 15 tavsiye ve Elektronik mühendisi adaylarına tavsiyeler. Herkese başarılar.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...