Sayfalar

2 Ocak 2012 Pazartesi

Staj Başvurusu Nasıl Yapılmaz?

Şirketimiz ODTÜ Teknokent'de olduğundan dolayı, teknokent şirket listesinden mail adresimize ulaşanlar iş ve staj başvurularında bulunuyor. Tabii araştırmadan gönderilen bir mail bizim durumumuza göre komik kalıyor, kurumunuzun insan kaynakları birimine diye yazanlardan bizi çok bölümlü şirket sananlara kadar çok ilginç mailler geliyor. Halbuki daha yeni kurulmuş 3-4 kişilik bir ekibiz. Gelen maillere boşa ümit olmamaları için, beklentiye girmemeleri için elimden geldiğince -geçte olsa- cevap yazmaya çalışıyorum.

Ama bazen o kadar zayıf mailler geliyor ki, bakınca üzülüyorum gerçekten. Aşağıda ekran görüntüsünü koyduğum maili birlikte inceleyelim. İsim ve üniversiteyi kapattım kırılma olmasın diye.
Staj üzerine çok şey söylenebilir ancak bu mail üzerinde dikkatimi çeken birkaç maddeyi yazacağım:
  • Mail gönderirken genel geçer kurallardan biri toplu maili bu şekilde göndermemektir. CC değil BCC olarak eklenebilir. Bu hem mailin gönderildiği kişide mailin izinsiz paylaşılması yönünden rahatsızlık oluşturmaz, hem de kendini özel hisettirir.
  • Mühendislik için staj başvurusu yapıyorsun ve hatta bilgisayar mühendisi olacaksın ama mail gönderirken dikkatli değil isen stajyer arama gözüyle bakan biri için bile eksi puan olur.
  • Listeyi görüyorsunuz çok uzun bir liste, Türk Telekom'dan Vestel Savunma'ya, küçük büyük bir sürü şirket var. Hadi bizim gibi küçük çaplı şirketleri bir yana bırakalım, çünkü ihtiyaç doğrultusunda bir iki stajyer anca alınır ve mail ile gelen CV lerde almak için bir yöntem olabilir ama büyük şirketlerde stajyer alımı hakkında biraz araştırma ya da hiç olmazsa kulaktan dolma bir bilgi dahi olmaması üzücü. 
  • Mailde geçen zorunlu olan yaz stajımı sizinle yapmak istiyorum ifadesi başlı başına bir olay. Sanki okul zorlamasa gelmem ama bu iş mecburi bari hiç olmazsa bana yardımcı olun halledeyim şu işi der gibi bir anlam çıkıyor. Daha güzel bir şekilde yazılamaz mı?
Üstüne uzun uzun konuşulacak olsa, sadece gelen CV lerden çok konu çıkartılabilir. Karşıdaki firmayı tanımadan abartılı cümleler ile yazılan iş başvuruları, cevap verildiği halde bir iki ay sonra aynı firmaya tekrar aynı maili göndermeler, abartılı bir şekilde "ben sosyalim" imajı verilmeye çalışılan özgeçmişler...vb... Mühendislik kavramının hayatı kuşatması gerekiyor, sadece matematik ve bilgisayar bilmekle bir yere varmak zor. İkili ilişkiler, kendini anlatabilme, genel kültür ve en azından hiç olmaz ise mail yazabilme...

Yukarıda yazılanlar bireylere yönelikti. Gelen CV lerden anlaşılan bir diğer konuda işsizlik meselesi, çok kaliteli bölümlerden mezun olup, güzel işler yapmış, güzel projelerde çalışmış insanların işsiz olmasını anlamak güç geliyor insana ama hepsi mi kendi hataları? Sektör bu konuda acımasız, adam kayırma, gereksiz ayrıntılara bakma...vb... Bu konu uzar gider, üstüne bir yazı daha çıkar ama belki ileri zamanlarda...


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...