Sayfalar

6 Ocak 2012 Cuma

TC Kimlik Numaranıza Sahip Çıkın!

Kişisel bilgilerin güvenliği konusunda maalesef büyük çoğunluk dikkatsiz davranıyor ya da davranmak zorunda bırakılıyor. "Sosyalleşen" insanlarda daha büyük sıkıntılar ortaya çıkartacak bu sanal ortamda her şeyi paylaşma hevesinin getireceği olumsuzlukları maalesef farkedemiyorlar.

Benim gizlim saklım yok, her şeyim ortada mantığına nasıl bürünüyorlar bilmiyorum ama çoluğun çocuğunda mı yok? Sevdiğin insanlarda mı yok? Bu ülkede tecavüzcüsü-teröristide mi yok? Hiç mi düşünmüyorlar? Geçenlerde bir yazar Facebook profilinize birde terörist gözüyle bakın demiş, ne kadar doğru demiş. Ama bazen kendinizi korumanız da birşey ifade etmeyebiliyor. Bu ülkede yaşayıp, dünyanın size sunduğu standartlarda bir yaşam sürecekseniz, yani lise-üniversite-iş başvuruları şeklinde ilerleyecekse, bir yandan da sınav sınav koşturup kpssden alese, alesten kpdsye kadar binbir türlü sınava gireceksiniz demektir. Bu durumda TC Kimlik numaranız ile baya bir haşır neşir olacağınızı gösteriyor zaten.

Tc kimlik numarası bu işlemlerde ve hayatımıza dair birçok resmi işlemde kullandığımız hayati bir numara. Bunu bizlerin güzelce koruyup muhafaza etmesinin yanısıra devletinde muhafaza etmesi gerekiyor. İlk çıktığı zamanlarda nufüs müdürlüğünün sitesinden öğreniyorduk TC Kimlik numaramızı, o site ilk açıldığı zamanlar biri hakkında biraz bilgi ile bütün nufüs bilgilerine ulaşabiliyordunuz neyse ki bir süre sonra müdahale ettiler ve şimdi biraz tutarlı hale geldi.

Günümüzde ise bütün kurumların internete taşınma ihtiyacı ve belki de zorunluluğu bu tür açıkları tekrar ortaya çıkartıyor. E-Devlet'e geçeceğiz tamam ama bunu bilinçli olmayan insanlara emanet ederseniz birçok kişinin kimlik bilgisi ortaya çok kolay çıkabiliyor. Kimlik bilgilerinin yanında sergilenen ev adresleri, telefon numaraları da cabası. Gaziantep ve Uludağ Üniversitelerinde yaşanan olayları yazılardan okursanız daha iyi anlayabilirsiniz. Birkaç örneğini gördüğümüz bu olayların maalesef göremediğimiz o kadar çok çeşidi var ki... Üniversiteden sonraki iş başvurularında, özellikle uzman yardımcılığı kadrolarında birçok başvuru internetten yapılmakta, uzman yardımcıları geleceğin yöneticileri iken onların alımını yapan kadrolardaki amatörlük insanı üzüyor. Son bir iki ayda TC Kimlik Numarası ile ev adresine kadar ulaşabildiğim arkadaşlarım oldu, ve bu kurumlar Türkiye'nin iki önemli kurumu! Biri interneti yönetiyor, biri de öğrencilerin hayatını yönetiyor!

Dahası da var ve kişisel veriler nasıl ortaya saçılıyor gösteriyor: SGK nın resmi sitesinden TC kimlik numarası ile, Ad Soyad bilgilerinin yanısıra kişinin SSK Sicil Numarası, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, kamuda mı devlette mi çalışıyor bilgisi, ve ne acı ki aylık aldığı maaşdan kaç gün çalıştığına kadar net bir şekilde gözükebiliyor.( Tc Kimlik ile maaş sorgulama mümkün!) Ardışık olan SSK Sicil Numarası ile rastgele birininde bilgilerini çok rahat alabiliyorsunuz. Hatta bir bot yazıp, sağlam bir data oluşturulabilir.
Rastgele Bir SSK Sicil No ile herhangi birinin bilgileri

Buz dağının görünen kısmını bile görebilen biri olduğumu düşünmüyorum, çünkü bilgi güvenliği konusunda kişisel güvenliğim dışında çok bir birikimim yoktur, buna rağmen ben belli bir kitlenin bilgilerine ulaşabiliyor isem birini hedef almış birinin yöntemlerini saymakla bitmez. Onun için siz siz olun, TC Kimlik Numaranıza sahip çıkın, şimdilik yapabileceğiniz tek şey bu.

TC kimlik numaranızı isteyen şirketlere, sitelere ve benzeri oluşumlara numaranızı vermek zorunda değilsiniz. Çok diretirlerse 11 haneli sonu çift rakamla biten bir sayı verebilirsiniz, doğrulama imkanları zaten yok en fazla algoritmasını doğruladıkları bir programları olabilir o da genelde sonu çift mi değil mi bakar. Dediğim gibi kimseye vermek zorunda değilsiniz ve vermeyinde.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...