Sayfalar

12 Aralık 2012 Çarşamba

85 Yaşında Kodlama Öğrenen Adam

Öğrenmenin yaşı yok fakat konu kodlama/yazılım olunca ve 85 yaş gibi büyük bir yaş olunca insan duraksıyor. Yazılım konusu birçok kişi için ulaşılamaz/anlaşılamaz bir konu iken 85 yaşındaki bir amca yazdığı yazıya göre javascript öğrenmiş ve hatta bununla basit bir oyun tasarlamış.

İnternet üzerinden eğitim konusu yeni vakıflar, yeni girişimler için şu günlerde oldukça popüler. Bu amcamızda internet üzerinden kodlama eğitimi veren bir kuruluşun sitesinden öğrendiğini söylüyor. Javascript'in kolay bir dil olmadığını ve destek alana kadar bazı konuları anlayamadığını söylüyor. Ama amcadaki merak duygusu ve bir şeyler öğrenme-üretme zevki öğrenme serüvenini heyecanlı bir hale getirmiş.
Resim Temsilidir!


Yaptığı oyundan biraz bahsettikten sonra hepimizin malumu olan geleceğin dünyasına bilgisayarların hakim olacağını ve programlama ile kendini geliştirip güzel işler yapanların kazanacağını söylüyor. Bu olay bir kurgu, bir viral reklam mı bilemiyorum ama inanmak istiyorum. Çünkü takip ettiğim Coursera dersinin birinde yaş anketi yapılmış ve 60 yaş üstü epey bir kişi çıkmıştı, aynı şekilde forumlarda da yazdıklarını gördüm.

Bilgisayar ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyan öğrencilere bile böcü gibi gelen yazılım olayının 85 yaşında ihtiyar bir amcanın öğrenebiliyor olması elbette amcanın biraz altyapıya sahip olduğunu gösterir. En azından bilgisayara merakı vardır ama bilgisayarlar kaç yıllık ki zaten! Demek ki yaş ilerlese de yapılabilecek işler var.(Biz gençlere ne oluyorsa??)

Programlama konusu herkese ilk etapta korkutucu gözükebilir ama insanın öğrenemeyeceği hiçbir şey yok. Zamanında kafamızda büyüttüğümüz konuların bir süre sonra ne kadar da küçük olduğunu zaman geçtikçe anlıyor insan. Lisede az çok bulaştığım html bilgimle, arasıra duyduğum "nesne tabanlı programlama" tabiri beni korkutmadı desem olmaz. Bir kere insanın kafasında binbir türlü şey dönüyor "nesne ne acaba?" diye. Daha nesne kelimesinin anlamsızlığını bir anlama kavuşturamadan "sınıf" geliyor karşınıza(Olaylar olaylar). Bu büyük bilmeceler ile boğuşurken bir bakıyorsunuz asıl zor olanlar onlar değil daha ilerisi de var. Onlar bitince yine ilerisi oluyor. Öğrenilecek zor konu bitmiyor ama insan öğrendiklerinin basitliğini görünce aslında sistemli ve azimli çalışma ile hiçbir şeyi öğrenmenin zor olmadığını anlıyor.

Ülkemizde mühendislik öğrencilerinin bile çekindiği bu konu hakkında eğitimler sevdirilmeli, arttırılmalı diyeceğim ama bunun gerçekleşmesi çok uzak gelecekte. Bilişim dünyasında atı alan Üsküdar'ı geçiyor. Herkes kendi ayağı üzerinde durmak zorunda ve okulu-kursu beklemeden öğrenmek zorunda. İlla birinin sizi yönlendirmesini, al bu mama demesini beklemeyin. Sorgulayıcı olun, Google sizin aramalarınızdan yorulsun, çevrenizde bu işi bilenler soru sormanızdan bıksın. Az biraz heyecanınız veya merakınız varsa bu konuya durmayın bir şeyler öğrenmeye başlayın. Çok samimi söylüyorum Java zor değil, C++ zor değil, Python zor değil, C zor değil, MATLAB zor değil, uzar gider bu... Sadece karmaşıklığı ve özelliği çoktur, hepsini anında öğreneceksiniz diye bir kural yok. Zaten hiçbirimiz hepsini bilmiyoruz, işimizi görecek kadar yetiyor genelde.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...