29 Mayıs 2014 Perşembe

Google Nerelerde Bulunduğunuzu Biliyor. Siz De Öğrenin!

Hayatımıza hızlı bir şekilde giren akıllı telefonlar sayesinde bazı işlerimiz çok kolaylaştı. Bununla birlikte kullanıcıyı izleyip yorumlama yollarıda arttı. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan NSA-Snowdan bombası ile insanlar şüphelendikleri ama somut bir şey bilmedikleri konularda bilgi sahibi oldu. Bunlardan biride konum geçmişinin alınıp alınmadığı, saklanma durumlarıydı. Konum geçmişinin saklandığı haberleri ardarda çıkmaya başladı.

Google amcamız da madem bu iş bu kadar dillere dolaştı kullanıcılara da bir güzellik yapalım demiş ve konum geçmişinizi artık sizin de görebileceğiniz bir servis sunmuş. maps.google.com/locationhistory/  adresinden erişebileceğiniz konum geçmişinize Google kullanıcı adı ve şifrenizle erişebiliyorsunuz.Gün gün, saaat saat nerede bulunduğunuzu güzel bir grafikle gösteriyor. Sol aşağıdaki play butonu ile hareketli bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu servisi kullanabilmeniz için konum geçmişinizin açık olması gerekiyor, zamanında kapatmışsanız göremiyorsunuz. Konum geçmişinizi görüp içinize bir tilki düştüyse silebiliyorsunuz ve devre dışı bırakabiliyorsunuz.Silme ve devre dışı bırakma işlemide sadece sizin görmenizi engelliyor, bunu bilmemizde fayda var :)

Peki Google bunu nasıl ve niye kaydediyor? 
Android telefon kullanıcıları Google Haritalar kullanıyor ve asıl veri kaynağı orası, GPS'in açık olmasına gerek yok, internet yetiyor. Bunun yanında Gmail hesabınız filan varsa ve konumu etkinleştirmişseniz giriş yaptığınız bilgisayar ve tarayıcılardan alıyor. Iphone kullanıcıları Google Haritalar kullanmadığı için onlarda veri çok yok, onlarınki başka yerde tutuluyordur. Niye sorusuna birçok cevap verilebilir ama bence en sadesi:"Ne kadar veri, o kadar para"...

Sizde Google'ın hakkınızda bildiği verilerden küçük bir kısmını öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak konum geçmişinize erişebilirsiniz. Arkadaşlarınız, takipçilerinizde bilgilensin istiyorsanız aşağıdaki paylaşma butonları ile bu yazıyı yayabilirsiniz.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...